Bricks4Kidz
 
 
Bricks 4 Kidz
New Zealand
0800 LEGO 4 K (534 645)
Bricks 4 Kidz® is devoted to providing an extraordinary atmosphere for children, where we learn, we build, and we play with LEGO® Bricks. Classes are designed to teach the fundamentals of S.T.E.M. (science, technology, engineering and mathematics) education, built around our proprietary model plans, inspired by engineers and architects. At Bricks 4 Kidz, we believe that kids learn best through activities that engage their curiosity and creativity.
   Change Locations    View as Calendar
Schedule
Term 1 - Advanced Robotics Class - Forrest Hill School
07/02/2019 - 11/04/2019
Thursday
03:00 PM - 04:30 PM
Advanced Robotics
Taught by Josh Davies, Vincent Krishna
Select
9 available spots
Term 1 - Advanced Robotics Class - Oteha Valley School
08/02/2019 - 12/04/2019
Friday
03:00 PM - 04:30 PM
Advanced Robotics
Taught by Josh Davies, Bridget Logan-Haley
Select
7 available spots
Term 1 - Junior Robotics Class - Forrest Hill School
11/02/2019 - 08/04/2019
Monday
03:00 PM - 04:30 PM
After School Enrichment
Taught by Jordan Drumm, Kim Magtibay
Wait List
Registration full
Term 1 - Junior Robotics Class - Wentworth Primary
11/02/2019 - 08/04/2019
Monday
03:15 PM - 04:45 PM
After School Enrichment
Taught by Eve Sullivan, Anton Huggard
Select
3 available spots
Term 1 - Junior Robotics Class - Oteha Valley School
13/02/2019 - 10/04/2019
Wednesday
03:00 PM - 04:30 PM
Jr. Robotics
Taught by Bridget Logan-Haley, Jordan Drumm, Sasha Taylor
Wait List
Registration full
Term 1 - Master Builder LEGO Model Building Class - Year 0-6 - Glenfield Primary School
18/02/2019 - 08/04/2019
Monday
03:15 PM - 04:15 PM
After School Enrichment
Taught by Nathan Longhurst
Select
17 available spots
Term 1 - Advanced Robotics Class - Pinehurst School
18/02/2019 - 08/04/2019
Monday
03:30 PM - 05:00 PM
After School Enrichment
Taught by Josh Davies, Prabjyot Singh, Jonathan Reshef
Wait List
Registration full
Term 1 - Junior Builder LEGO Model Building Class - Whangaparaoa School
19/02/2019 - 09/04/2019
Tuesday
03:15 PM - 04:15 PM
After School Enrichment
Taught by Jenna da Cruz, Anton Huggard
Select
13 available spots
Term 1 - Advanced Robotics Class - Glamorgan School
19/02/2019 - 09/04/2019
Tuesday
03:15 PM - 04:45 PM
After School Enrichment
Taught by Josh Davies, Vincent Krishna
Select
12 available spots
Term 1 - Advanced Robotics Class - Kristin School
20/02/2019 - 10/04/2019
Wednesday
03:15 PM - 04:45 PM
Advanced Robotics
Taught by Josh Davies, Vincent Krishna
Select
7 available spots
Term 1 - Junior Builder LEGO Model Building Class - Kristin School
20/02/2019 - 10/04/2019
Wednesday
03:15 PM - 04:15 PM
After School Enrichment
Taught by Nathan Longhurst, Sanja Kondic, Jonathan Reshef
Wait List
Registration full
Term 1 - Intermediate Builder LEGO Model Building Class - Whangaparaoa School
20/02/2019 - 10/04/2019
Wednesday
03:15 PM - 04:15 PM
After School Enrichment
Taught by Eve Sullivan, Thaufik Probowasito
Select
12 available spots
Term 1 - Little Builder LEGO Model Building Class - Kristin School
21/02/2019 - 11/04/2019
Thursday
03:15 PM - 04:15 PM
After School Enrichment
Taught by Bridget Logan-Haley, Nathan Longhurst
Wait List
Registration full
Term 1 - Junior Robotics Class - Kristin School
21/02/2019 - 11/04/2019
Thursday
03:15 PM - 04:45 PM
After School Enrichment
Taught by Jordan Drumm, Taylor Welch
Registration full
Term 1 - Junior Robotics Class - Glamorgan School
21/02/2019 - 11/04/2019
Thursday
03:15 PM - 04:45 PM
After School Enrichment
Taught by Anton Huggard, Rizky Venni
Select
6 available spots
Term 1 - Master Builder LEGO Model Building Class - Pinehurst School
21/02/2019 - 11/04/2019
Thursday
03:30 PM - 04:30 PM
After School Enrichment
Taught by Erin Eastwood, Eve Sullivan, Sasha Taylor
Wait List
Registration full
Term 1 - Junior Robotics Class - Pinehurst School
22/02/2019 - 12/04/2019
Friday
03:30 PM - 05:00 PM
After School Enrichment
Taught by Jordan Drumm, Sanja Kondic, Kim Magtibay
Wait List
Registration full
Term 1 - Master Builders LEGO Model Building Class - Oteha Valley School
26/03/2019 - 09/04/2019
Tuesday
03:15 PM - 04:15 PM
After School Enrichment
Taught by Jordan Drumm, Rizky Venni
Select
13 available spots
School Holiday Programme - Olympics Day - Windsor Park Baptist Church Centre
15/04/2019
Monday
09:00 AM - 04:00 PM
Camps
Taught by Bridget Logan-Haley, Queena Lee
Select
34 available spots
School Holiday Programme - Amusement Park - Windsor Park Baptist Church Centre
16/04/2019
Tuesday
09:00 AM - 04:00 PM
Camps
Taught by Bridget Logan-Haley, Queena Lee
Select
31 available spots
School Holiday Programme - EV3 Robotics - Tech Day! - Windsor Park Baptist Church Centre
17/04/2019
Wednesday
09:00 AM - 04:00 PM
Camps
Taught by Josh Davies, Bridget Logan-Haley, Queena Lee
Select
29 available spots
School Holiday Programme - WeDo Junior Robotics Tech Day! - Windsor Park Baptist Church Centre
17/04/2019
Wednesday
09:00 AM - 04:00 PM
Camps
Taught by Bridget Logan-Haley, Queena Lee
Select
20 available spots
School Holiday Programme - Angry Birdies/Bad Piglets - Windsor Park Baptist Church Centre
18/04/2019
Thursday
09:00 AM - 04:00 PM
Camps
Taught by Bridget Logan-Haley, Queena Lee
Select
32 available spots
School Holiday Programme - Brick Explorer in the Snow Fantasy - Windsor Park Baptist Church Centre
23/04/2019
Tuesday
09:00 AM - 04:00 PM
Camps
Taught by Bridget Logan-Haley, Queena Lee
Select
36 available spots
School Holiday Programme - Brick City Engineers - Windsor Park Baptist Church Centre
24/04/2019
Wednesday
09:00 AM - 04:00 PM
Camps
Taught by Bridget Logan-Haley, Queena Lee
Select
35 available spots
School Holiday Programme - WeDo Junior Robotics Tech Day! - Windsor Park Baptist Church Centre
26/04/2019
Friday
09:00 AM - 04:00 PM
Camps
Taught by Bridget Logan-Haley, Queena Lee
Select
25 available spots
School Holiday Programme - EV3 Advanced Robotics - Tech Day! - Windsor Park Baptist Church Centre
26/04/2019
Friday
09:00 AM - 04:00 PM
Camps
Taught by Josh Davies, Queena Lee, Bridget Logan-Haley
Select
27 available spots
Master Builders LEGO Model Building Class - Sherwood Primary School
29/04/2019 - 01/07/2019
Monday
03:15 PM - 04:15 PM
After School Enrichment
Taught by Jordan Drumm
Select
20 available spots
Junior Robotics Class - Milford School
29/04/2019 - 01/07/2019
Monday
03:15 PM - 04:45 PM
After School Enrichment
Taught by Jordan Drumm
Select
16 available spots
Master Builders LEGO Model Building Class - Silverdale School
29/04/2019 - 01/07/2019
Monday
03:15 PM - 04:15 PM
After School Enrichment
Taught by Jordan Drumm
Select
20 available spots
Term 2 - Mixed LEGO Building Class - Oteha Valley School
30/04/2019 - 02/07/2019
Tuesday
03:15 PM - 04:15 PM
After School Enrichment
Taught by Jordan Drumm, Rizky Venni
Select
20 available spots
Advanced Robotics Class - Term 2 - Takapuna Primary School
30/04/2019 - 18/06/2019
Tuesday
03:15 PM - 04:45 PM
Advanced Robotics
Taught by Josh Davies
Select
16 available spots
Junior Robotics Class - Silverdale School
30/04/2019 - 02/07/2019
Tuesday
03:15 PM - 04:45 PM
After School Enrichment
Taught by Bridget Logan-Haley
Select
15 available spots
Master Builders LEGO Model Building Class - Kingsway
30/04/2019 - 02/07/2019
Tuesday
03:45 PM - 04:45 PM
After School Enrichment
Taught by Jordan Drumm
Select
20 available spots
Term 2 - Junior Robotics Class - Oteha Valley School
01/05/2019 - 03/07/2019
Wednesday
03:00 PM - 04:30 PM
Jr. Robotics
Taught by Bridget Logan-Haley, Jordan Drumm
Select
16 available spots
Master Builders LEGO Model Building Class - Takapuna Primary School
01/05/2019 - 03/07/2019
Wednesday
03:15 PM - 04:15 PM
After School Enrichment
Taught by Jordan Drumm
Select
20 available spots
Junior Robotics Class - Kingsway
01/05/2019 - 03/07/2019
Wednesday
03:45 PM - 05:15 PM
Jr. Robotics
Taught by Sasha Taylor
Select
16 available spots
Advanced Robotics Class - Sherwood Primary School
02/05/2019 - 20/06/2019
Thursday
03:15 PM - 04:45 PM
After School Enrichment
Taught by Josh Davies, Bridget Logan-Haley
Select
16 available spots
Term 2 - Master Builder LEGO Model Building Class - Pinehurst School
02/05/2019 - 27/06/2019
Thursday
03:30 PM - 04:30 PM
After School Enrichment
Taught by Eve Sullivan
Select
20 available spots
Term 2 - Advanced Robotics Class - Oteha Valley School
03/05/2019 - 05/07/2019
Friday
03:00 PM - 04:30 PM
Advanced Robotics
Taught by Josh Davies, Bridget Logan-Haley
Select
14 available spots
Advanced Robotics Class - Milford School
03/05/2019 - 21/06/2019
Friday
03:15 PM - 04:45 PM
After School Enrichment
Taught by Bridget Logan-Haley
Select
16 available spots
Junior Robotics Class - Sherwood Primary School
03/05/2019 - 05/07/2019
Friday
03:15 PM - 04:45 PM
Jr. Robotics
Taught by Bridget Logan-Haley
Select
16 available spots
Junior Robotics Class - Takapuna Primary School
03/05/2019 - 05/07/2019
Friday
03:15 PM - 04:45 PM
After School Enrichment
Taught by Queena Lee
Select
16 available spots
Term 2 - Advanced Robotics Class (every Friday) - Pinehurst School
03/05/2019 - 28/06/2019
Friday
03:30 PM - 05:00 PM
After School Enrichment
Taught by Josh Davies
Select
16 available spots
Term 2 - Junior Robotics Class (every Friday) - Pinehurst School
03/05/2019 - 28/06/2019
Friday
03:30 PM - 05:00 PM
After School Enrichment
Taught by Jordan Drumm
Select
16 available spots
Term 2 - Junior Robotics Class (every Monday) - Pinehurst School
06/05/2019 - 24/06/2019
Monday
03:30 PM - 05:00 PM
After School Enrichment
Taught by Jordan Drumm
Select
16 available spots
Term 2 - Advanced Robotics Class (every Monday) - Pinehurst School
06/05/2019 - 24/06/2019
Monday
03:30 PM - 05:00 PM
After School Enrichment
Taught by Josh Davies, Prabjyot Singh, Jonathan Reshef
Select
16 available spots
Advanced Robotics Class - Kingsway
06/05/2019 - 01/07/2019
Monday
03:45 PM - 05:15 PM
After School Enrichment
Taught by Josh Davies
Select
16 available spots

© Copyright 2019 Creative Learning Corporation.
All rights reserved | Contact Us | 904-824-3133 | Request Support Or Share An Idea!