Bricks4Kidz
 
 
Bricks 4 Kidz New Zealand
New Zealand
0800 LEGO 4 K (534 645)
Bricks 4 Kidz® is devoted to providing an extraordinary atmosphere for children, where we learn, we build, and we play with LEGO® Bricks. Classes are designed to teach the fundamentals of S.T.E.M. (science, technology, engineering and mathematics) education, built around our proprietary model plans, inspired by engineers and architects. At Bricks 4 Kidz, we believe that kids learn best through activities that engage their curiosity and creativity.
   Change Locations    View as Calendar
Schedule
Video Game Design in Scratch (9-13 Yrs) - Sat - Albany Creativity Centre
30/05/2020 - 15/08/2020
Saturday
03:45 PM - 04:45 PM
Video Game Design
Taught by Ken Hu
Select
3 available spots
Term 2 2020 -Motorised LEGO Model Building (Age 5-12)(Thu) - Ellerslie Centre
04/06/2020 - 02/07/2020
Thursday
03:30 PM - 04:30 PM
After School Enrichment
Taught by Rachel Hopkinson
Select
5 available spots
Junior Robotics Class (Ages 5-7) -Term 2 2020 (Fri) - Albany Creativity Centre
05/06/2020 - 03/07/2020
Friday
03:45 PM - 05:15 PM
Jr. Robotics
Taught by Akshya Ilangovan
Select
6 available spots
Junior Robotics Level 2 Class (Ages 7-8) - Term 2 2020 (Thu) - Albany Creativity Centre
11/06/2020 - 02/07/2020
Thursday
03:45 PM - 05:15 PM
Jr. Robotics
Taught by Akshya Ilangovan
Select
6 available spots
Scratch Jr Coding Class - Term 2 Saturday - Albany Creativity Centre
13/06/2020 - 22/08/2020
Saturday
02:30 PM - 03:30 PM
Coding
Taught by Ken Hu
Wait List
Registration full
Scratch Jr Coding Class - Term 2 Sunday - Albany Creativity Centre
14/06/2020 - 02/08/2020
Sunday
11:30 AM - 12:30 PM
Coding
Taught by Liam Dallas
Select
3 available spots
Video Game Design in Scratch (9-13 Yrs) - Mon - Albany Creativity Centre
22/06/2020 - 17/08/2020
Monday
03:45 PM - 04:45 PM
Video Game Design
Taught by Zabrina McKenzie
Select
2 available spots
Little Builder LEGO® Model Building Class (Age 4-5) - Term 2 2020 (Friday) - Albany Creativity Centre
26/06/2020 - 03/07/2020
Friday
04:30 PM - 05:30 PM
Preschool
Taught by Akshya Ilangovan
Select
6 available spots
SUPERHERO ACADEMY - Mon 6 July 2020 - Holiday Programme - Albany Creativity Centre
06/07/2020
Monday
09:00 AM - 04:00 PM
Camps
Taught by Max Collins
Wait List
Registration full
ARCHITECTURE AROUND THE WORLD - Mon 6 July 2020 - Holiday Programme - Ellerslie Centre
06/07/2020
Monday
09:00 AM - 04:00 PM
Camps
Taught by Carey Misplon
Wait List
Registration full
WEEK 1 FULL WEEK SPECIAL - Holiday Programme - July 06-10 2020 - Albany Creativity Centre
06/07/2020 - 10/07/2020
Monday, Tuesday, Wednesday, Thursday, Friday
09:00 AM - 04:00 PM
Camps
Taught by Carey Misplon
Wait List
Registration full
WEEK 1 FULL WEEK SPECIAL - School Holiday Programme - July 06-10 2020 - Ellerslie Centre
06/07/2020 - 10/07/2020
Monday, Tuesday, Wednesday, Thursday, Friday
09:00 AM - 04:00 PM
Camps
Taught by Julz Swales
Wait List
Registration full
EXTREME NINJAS - Tues 07 Jul 2020 - Holiday Programme - Ellerslie Centre
07/07/2020
Tuesday
09:00 AM - 04:00 PM
Camps
Taught by Julz Swales
Wait List
Registration full
WORLD OF IMAGINATION - Tues 7 July 2020 - Holiday Programme - Albany Creativity Centre
07/07/2020
Tuesday
09:00 AM - 04:00 PM
Camps
Taught by Carey Misplon
Wait List
Registration full
ARCHITECTURE AROUND THE WORLD - Wed 8 July 2020 - Holiday Programme - Albany Creativity Centre
08/07/2020
Wednesday
09:00 AM - 04:00 PM
Camps
Taught by Carey Misplon
Wait List
Registration full
AMUSEMENT PARK DAY - Wed 08 Jul - Holiday Programme - Ellerslie Centre
08/07/2020
Wednesday
09:00 AM - 04:00 PM
Camps
Taught by Julz Swales
Wait List
Registration full
SUPER MARIO & FRIENDS - Thu 9 Jul 2020 - Holiday Programme - Albany Creativity Centre
09/07/2020
Thursday
09:00 AM - 04:00 PM
Camps
Taught by Carey Misplon
Select
2 available spots
SUPERHERO ACADEMY - Thur 09 July 2020 - Holiday Programme - Ellerslie Centre
09/07/2020
Thursday
09:00 AM - 04:00 PM
Camps
Taught by Julz Swales
Wait List
Registration full
STOP MOTION ANIMATION MOVIE MAKING DAY - Fri 10 July 2020 - Holiday Programme - Albany Creativity Centre
10/07/2020
Friday
09:00 AM - 04:00 PM
Camps
Taught by Carey Misplon
Wait List
Registration full
TRANSFORMATION CREATIONS - Fri 10 Jul - Holiday Programme - Ellerslie Centre
10/07/2020
Friday
09:00 AM - 04:00 PM
Camps
Taught by Julz Swales
Select
14 available spots
AMUSEMENT PARK DAY - Mon 13 Jul - Holiday Programme - Silverdale Focus Centre
13/07/2020
Monday
09:00 AM - 03:00 PM
Camps
Taught by Jacky Du Toit
Select
16 available spots
WEEK 2 FULL WEEK SPECIAL - School Holiday Programme - July 13-17 2020 - Ellerslie Centre
13/07/2020 - 17/07/2020
Monday, Tuesday, Wednesday, Thursday, Friday
09:00 AM - 04:00 PM
Camps
Taught by Julz Swales
Select
6 available spots
WEEK 2 FULL WEEK SPECIAL - School Holiday Programme - July 13-17 2020 - Silverdale Focus Centre
13/07/2020 - 17/07/2020
Monday, Tuesday, Wednesday, Thursday, Friday
09:00 AM - 03:00 PM
Camps
Taught by Jacky Du Toit
Select
14 available spots
STOP MOTION ANIMATION MOVIE MAKING DAY - Mon 13 July 2020 - Holiday Programme - Ellerslie Centre
13/07/2020
Monday
09:00 AM - 04:00 PM
Camps
Taught by Carey Misplon
Select
8 available spots
WEEK 2 FULL WEEK SPECIAL - Holiday Programme - July 13-17 2020 - Albany Creativity Centre
13/07/2020 - 17/07/2020
Monday, Tuesday, Wednesday, Thursday, Friday
09:00 AM - 04:00 PM
Camps
Taught by Carey Misplon
Select
1 available spot
TRANSFORMATION CREATIONS - Mon 13 Jul - Holiday Programme - Albany Creativity Centre
13/07/2020
Monday
09:00 AM - 04:00 PM
Camps
Taught by Max Collins
Select
1 available spot
BRICK CITY ENGINEER - Tue 14 Jul - Holiday Programme - Ellerslie Centre
14/07/2020
Tuesday
09:00 AM - 04:00 PM
Camps
Taught by Max Collins
Select
2 available spots
EXTREME NINJAS - Tues 14 Jul 2020 - Holiday Programme - Albany Creativity Centre
14/07/2020
Tuesday
09:00 AM - 04:00 PM
Camps
Taught by Max Collins
Select
4 available spots
TRANSFORMATION CREATIONS - Tue 14 Jul - Holiday Programme - Silverdale Focus Centre
14/07/2020
Tuesday
09:00 AM - 03:00 PM
Camps
Taught by Jacky Du Toit
Select
12 available spots
WORLD OF IMAGINATION - Wed 15 July 2020 - Holiday Programme - Ellerslie Centre
15/07/2020
Wednesday
09:00 AM - 04:00 PM
Camps
Taught by Julz Swales
Select
10 available spots
BRICK CITY ENGINEER - Wed 15 Jul - Holiday Programme - Albany Creativity Centre
15/07/2020
Wednesday
09:00 AM - 04:00 PM
Camps
Taught by Carey Misplon
Wait List
Registration full
SUPERHERO ACADEMY - Wed 15 July 2020 - Holiday Programme - Silverdale Focus Centre
15/07/2020
Wednesday
09:00 AM - 03:00 PM
Camps
Taught by Jacky Du Toit
Select
11 available spots
TOY STORY - Thu 16 Jul 2020 - Holiday Programme - Ellerslie Centre
16/07/2020
Thursday
09:00 AM - 04:00 PM
Camps
Taught by Julz Swales
Select
13 available spots
EMMET & FRIENDS - Thu 16 Jul - Holiday Programme - Albany Creativity Centre
16/07/2020
Thursday
09:00 AM - 04:00 PM
Camps
Taught by Carey Misplon
Select
3 available spots
WORLD OF IMAGINATION - Thu 16 July 2020 - Holiday Programme - Silverdale Focus Centre
16/07/2020
Thursday
09:00 AM - 03:00 PM
Camps
Taught by Jacky Du Toit
Select
15 available spots
EMMET & FRIENDS (LEGO MOVIE) - Fri 17 Jul - Holiday Programme - Ellerslie Centre
17/07/2020
Friday
09:00 AM - 04:00 PM
Camps
Taught by Julz Swales
Select
15 available spots
ARCHITECTURE AROUND THE WORLD - Fri 17 July 2020 - Holiday Programme - Albany Creativity Centre
17/07/2020
Friday
09:00 AM - 04:00 PM
Camps
Taught by Carey Misplon
Select
3 available spots
SUPER MARIO & FRIENDS - Fri 17 Jul 2020 - Holiday Programme - Silverdale Focus Centre
17/07/2020
Friday
09:00 AM - 03:00 PM
Camps
Taught by Jacky Du Toit
Select
14 available spots
Preschool Builder Class (Age 3-4) - Term 3 2020 (Mon) - Albany Creativity Centre
20/07/2020 - 21/09/2020
Monday
10:15 AM - 11:00 AM
Preschool
Taught by Carey Misplon
Select
6 available spots
Term 3 - Junior Robotics (Monday) - Stella Maris Primary School
20/07/2020 - 21/09/2020
Monday
03:00 PM - 04:30 PM
After School Enrichment
Taught by Max Collins
Select
20 available spots
Term 3 - Motorised LEGO Model Building - (Monday) - Long Bay Primary School
20/07/2020 - 21/09/2020
Monday
03:10 PM - 04:10 PM
After School Enrichment
Taught by Daniel Howard
Select
20 available spots
Term 3 - Advanced Robotics (Monday) - Victoria Avenue School
20/07/2020 - 21/09/2020
Monday
03:15 PM - 04:15 PM
Advanced Robotics
Taught by Max Collins
Select
16 available spots
Term 3 - Junior Robotics (Monday) - Glendowie School
20/07/2020 - 21/09/2020
Monday
03:15 PM - 04:45 PM
After School Enrichment
Taught by Julz Swales, Liam Scott-Russell
Select
20 available spots
Term 3 - Jr Robotics (Monday) - Greenhithe School
20/07/2020 - 21/09/2020
Monday
03:15 PM - 04:45 PM
After School Enrichment
Taught by Max Collins
Select
20 available spots
Term 3 - Motorised LEGO Model Building (Monday) - Freemans Bay School
20/07/2020 - 21/09/2020
Monday
03:15 PM - 04:15 PM
After School Enrichment
Taught by Pritesh Patel, Dorsa Morshedi
Select
20 available spots
Term 3 - Motorised LEGO Model Building (Monday) - St Michael's Catholic School
20/07/2020 - 21/09/2020
Monday
03:15 PM - 04:15 PM
After School Enrichment
Taught by Max Collins
Select
20 available spots
Term 3 - Advanced Robotics (Monday) - Murrays Bay School
20/07/2020 - 21/09/2020
Monday
03:15 PM - 04:15 PM
Advanced Robotics
Taught by Zabrina McKenzie
Select
16 available spots
Term 3 - Junior Robotics (Monday) - Stonefields School
20/07/2020 - 21/09/2020
Monday
03:15 PM - 04:45 PM
After School Enrichment
Taught by Max Collins
Select
19 available spots
Term 3 - Junior Robotics Level 1 (Monday) - Pinehurst School
20/07/2020 - 21/09/2020
Monday
03:30 PM - 05:00 PM
After School Enrichment
Taught by Max Collins
Select
15 available spots
Term 3 2020 (Monday) - Junior Robotics Class - Ellerslie Centre
20/07/2020 - 21/09/2020
Monday
03:30 PM - 05:00 PM
After School Enrichment
Taught by Rachel Hopkinson
Select
8 available spots
Term 3 - Motorised LEGO Model Building (Monday) - Orewa Estuary Arts Centre
20/07/2020 - 21/09/2020
Monday
03:30 PM - 04:30 PM
After School Enrichment
Taught by Max Collins
Select
20 available spots
Junior Robotics Class (Ages 5-7) -Term 3 2020 (Mon) - Albany Creativity Centre
20/07/2020 - 21/09/2020
Monday
03:45 PM - 05:15 PM
Jr. Robotics
Taught by Akshya Ilangovan
Select
8 available spots
Term 3 - Motorised LEGO Building Class (Tues) - Oteha Valley School
21/07/2020 - 22/09/2020
Tuesday
03:00 PM - 04:00 PM
After School Enrichment
Taught by Max Collins
Select
19 available spots
Term 3 - Motorised LEGO Model Building Class Year 0-6 (Tuesday) - Stella Maris Primary School
21/07/2020 - 22/09/2020
Tuesday
03:00 PM - 04:00 PM
After School Enrichment
Taught by Max Collins
Select
19 available spots
Term 3 - Junior Robotics (Tuesday) - Long Bay Primary School
21/07/2020 - 22/09/2020
Tuesday
03:10 PM - 04:40 PM
After School Enrichment
Taught by Jacob Robinson, Bonnie Hunter
Select
20 available spots
Term 3 Motorised LEGO Model Building (Tuesday) - Silverdale School
21/07/2020 - 22/09/2020
Tuesday
03:15 PM - 04:15 PM
After School Enrichment
Taught by Max Collins
Select
18 available spots
Term 3 - Jr Robotics (Tuesday) - Freemans Bay School
21/07/2020 - 22/09/2020
Tuesday
03:15 PM - 04:45 PM
After School Enrichment
Taught by Jono Alphonso
Select
20 available spots
Term 1 - Motorised LEGO Model Building - Senior Class Year 4-6 (Tuesday) - Mt Carmel
21/07/2020 - 22/09/2020
Tuesday
03:15 PM - 04:15 PM
After School Enrichment
Taught by Max Collins
Select
20 available spots
Term 3 - Junior Robotics (Tuesday) - Maungawhau School
21/07/2020 - 22/09/2020
Tuesday
03:15 PM - 04:45 PM
After School Enrichment
Taught by Liam Scott-Russell
Select
20 available spots
Term 3 - Junior Robotics (Tuesday) - Pinehill School
21/07/2020 - 22/09/2020
Tuesday
03:15 PM - 04:45 PM
After School Enrichment
Taught by Max Collins
Select
20 available spots
Term 3 - Motorised LEGO Model Building - Junior Class Year 0-3 (Tuesday) - Mt Carmel
21/07/2020 - 22/09/2020
Tuesday
03:15 PM - 04:15 PM
After School Enrichment
Taught by Max Collins
Select
20 available spots
Term 3 - Jr Robotics (Tuesday) - Orewa Estuary Arts Centre
21/07/2020 - 22/09/2020
Tuesday
03:30 PM - 05:00 PM
Jr. Robotics
Taught by Curtiss Rollinson
Select
20 available spots
Little Builder LEGO® Model Building Class (Age 4-5) - Term 3 2020 (Tue) - Albany Creativity Centre
21/07/2020 - 22/09/2020
Tuesday
03:45 PM - 04:45 PM
Preschool
Taught by Akshya Ilangovan
Select
8 available spots
Advanced Robotics Class (Ages 9-12) - Term 3 (Tue) - Albany Creativity Centre
21/07/2020 - 22/09/2020
Tuesday
03:45 PM - 04:45 PM
Advanced Robotics
Taught by Rhiannon Hooper
Select
8 available spots
Term 3 - Junior Robotics Level 2 Class (Wednesday) - Oteha Valley School
22/07/2020 - 23/09/2020
Wednesday
03:00 PM - 04:30 PM
Jr. Robotics
Taught by Max Collins
Select
20 available spots
Term 3 - Junior Robotics (Wednesday) - Ellerslie School
22/07/2020 - 23/09/2020
Wednesday
03:00 PM - 04:30 PM
After School Enrichment
Taught by Rhiannon Hooper, Ron Singh
Select
20 available spots
Term 3 - Motorised LEGO Model Building Class (Wednesday) - Whangaparaoa School
22/07/2020 - 23/09/2020
Wednesday
03:15 PM - 04:15 PM
After School Enrichment
Taught by Max Collins
Select
20 available spots
Term 3 - Motorised LEGO Model Building (Wednesday) - Murrays Bay School
22/07/2020 - 23/09/2020
Wednesday
03:15 PM - 04:15 PM
After School Enrichment
Taught by Max Collins
Select
20 available spots
Term 3 - Motorised LEGO Model Building (Wednesday) - Pinehill School
22/07/2020 - 23/09/2020
Wednesday
03:15 PM - 04:15 PM
After School Enrichment
Taught by Max Collins
Select
20 available spots
Term 3 - Motorised LEGO Model Building (Wednesday) - Stonefields School
22/07/2020 - 23/09/2020
Wednesday
03:15 PM - 04:15 PM
After School Enrichment
Taught by Pritesh Patel
Select
17 available spots
Term 3 - Advanced Robotics (Wednesday) - Stonefields School
22/07/2020 - 23/09/2020
Wednesday
03:15 PM - 04:15 PM
After School Enrichment
Taught by Max Collins
Select
16 available spots
Term 3 - Advanced Robotics - (Wednesday) - Pinehill School
22/07/2020 - 23/09/2020
Wednesday
03:15 PM - 04:15 PM
Advanced Robotics
Taught by Max Collins
Select
16 available spots
Term 3 - Jr Robotics (Wednesday) - Sherwood Primary School
22/07/2020 - 23/09/2020
Wednesday
03:15 PM - 04:45 PM
Jr. Robotics
Taught by Alicia Lie, Addison Saxby
Select
20 available spots
Term 3 Junior Robotics - (Wednesday) - Victoria Avenue School
22/07/2020 - 23/09/2020
Wednesday
03:15 PM - 04:45 PM
Jr. Robotics
Taught by Max Collins
Select
19 available spots
Term 3 2020 (Wed) - Junior Robotics Class Level 2 - Ellerslie Centre
22/07/2020 - 23/09/2020
Wednesday
03:30 PM - 05:00 PM
After School Enrichment
Taught by Rachel Hopkinson
Select
8 available spots
Motorised LEGO Model Building (Age 5-12) - Term 3 2020 (Wed) - Albany Creativity Centre
22/07/2020 - 23/09/2020
Wednesday
03:45 PM - 04:45 PM
After School Enrichment
Taught by Akshya Ilangovan
Select
8 available spots
Term 3 - Motorised LEGO Model Building (Thursday) - Maungawhau School
23/07/2020 - 24/09/2020
Thursday
03:15 PM - 04:15 PM
After School Enrichment
Taught by Julz Swales, Lex Hostler
Select
20 available spots
Term 2 - Motorised LEGO Model Building (Thursday) - Maungawhau School
23/07/2020 - 24/09/2020
Thursday
03:15 PM - 04:15 PM
After School Enrichment
Taught by Julz Swales, Lex Hostler
Select
15 available spots
Term 3 - Junior Robotics Class (Thursday) - Silverdale School
23/07/2020 - 24/09/2020
Thursday
03:15 PM - 04:45 PM
Jr. Robotics
Taught by Max Collins
Select
20 available spots
Term 3 - Jr Robotics (Thursday) - St Michael's Catholic School
23/07/2020 - 24/09/2020
Thursday
03:15 PM - 04:45 PM
After School Enrichment
Taught by Max Collins
Select
20 available spots
Term 3 - Junior Robotics (Thursday) - Whangaparaoa School
23/07/2020 - 24/09/2020
Thursday
03:15 PM - 04:45 PM
Jr. Robotics
Taught by Max Collins
Select
19 available spots
Term 3 - Motorised LEGO Model Building -2020 (Thursday) - Victoria Avenue School
23/07/2020 - 24/09/2020
Thursday
03:15 PM - 04:15 PM
After School Enrichment
Taught by Max Collins
Select
19 available spots
Term 3 - Junior Robotics (Thursday) - Murrays Bay School
23/07/2020 - 24/09/2020
Thursday
03:15 PM - 04:45 PM
After School Enrichment
Taught by Max Collins
Select
18 available spots
Term 3 - Motorised LEGO Model Building (Thursday) - Greenhithe School
23/07/2020 - 24/09/2020
Thursday
03:15 PM - 04:15 PM
After School Enrichment
Taught by Max Collins
Select
20 available spots
Term 3 2020 -Motorised LEGO Model Building (Age 5-12)(Thu) - Ellerslie Centre
23/07/2020 - 24/09/2020
Thursday
03:30 PM - 04:30 PM
After School Enrichment
Taught by Rachel Hopkinson
Select
8 available spots
Term 3 - Motorised LEGO Model Building (Thursday) - Pinehurst School
23/07/2020 - 24/09/2020
Thursday
03:30 PM - 04:30 PM
After School Enrichment
Taught by Max Collins
Select
18 available spots
Junior Robotics Level 2 Class (Ages 7-8) - Term 3 2020 (Thu) - Albany Creativity Centre
23/07/2020 - 24/09/2020
Thursday
03:45 PM - 05:15 PM
Jr. Robotics
Taught by Akshya Ilangovan
Select
8 available spots
Motorised LEGO Model Building (Age 5-12) - Term 3 2020 (Thu) - Albany Creativity Centre
23/07/2020 - 24/09/2020
Thursday
03:45 PM - 04:45 PM
After School Enrichment
Taught by Akshya Ilangovan
Select
8 available spots
Preschool Builder Class (Age 3-4) - Term 3 2020 (Fri) - Albany Creativity Centre
24/07/2020 - 25/09/2020
Friday
09:00 AM - 09:45 AM
Preschool
Taught by Jacky Du Toit
Select
7 available spots
Little Builder LEGO® Model Building Class (Age 4-5) - Term 3 2020 (Fri) - Albany Creativity Centre
24/07/2020 - 25/09/2020
Friday
09:45 AM - 10:45 AM
Preschool
Taught by Jacky Du Toit
Select
7 available spots
Term 3 - Motorised LEGO Model Building (Friday) - Ellerslie School
24/07/2020 - 25/09/2020
Friday
03:00 PM - 04:00 PM
After School Enrichment
Taught by Dorsa Morshedi, Liam Dallas
Select
20 available spots
Term 3 - Junior Robotics Level 1 Class (Friday) - Oteha Valley School
24/07/2020 - 25/09/2020
Friday
03:00 PM - 04:30 PM
Jr. Robotics
Taught by Max Collins
Select
20 available spots
Term 3 - Motorised LEGO Model Building Year 0-6 (Friday) - Glendowie School
24/07/2020 - 25/09/2020
Friday
03:15 PM - 04:15 PM
After School Enrichment
Taught by Darian Mitcheson
Select
20 available spots
Term 3 - Motorised LEGO Model Building (Friday) - Sherwood Primary School
24/07/2020 - 25/09/2020
Friday
03:15 PM - 04:15 PM
After School Enrichment
Taught by Louisa Howard, Daniel Howard
Select
20 available spots
Term 3 - Junior Robotics Class (Friday) - Kingsway School
24/07/2020 - 25/09/2020
Friday
03:15 PM - 04:45 PM
Jr. Robotics
Taught by Sue Edwards
Select
20 available spots
Term 3 - Level 2: Junior Robotics - (Friday) - Pinehurst School
24/07/2020 - 25/09/2020
Friday
03:30 PM - 05:00 PM
After School Enrichment
Taught by Max Collins
Select
19 available spots
Junior Robotics Class (Ages 5-7) -Term 3 2020 (Fri) - Albany Creativity Centre
24/07/2020 - 25/09/2020
Friday
03:45 PM - 05:15 PM
Jr. Robotics
Taught by Akshya Ilangovan
Select
8 available spots
Little Builder LEGO® Model Building Class (Age 4-5) - Term 3 2020 (Fri) - Albany Creativity Centre
24/07/2020 - 25/09/2020
Friday
03:45 PM - 04:45 PM
Preschool
Taught by Akshya Ilangovan
Select
7 available spots
Advanced Robotics Class (Ages 9-12) - Term 3 (Fri) - Albany Creativity Centre
24/07/2020 - 25/09/2020
Friday
03:45 PM - 04:45 PM
Advanced Robotics
Taught by Rhiannon Hooper
Select
8 available spots
Term 3 2020 (Saturday) - Junior Robotics Class - Ellerslie Centre
25/07/2020 - 19/09/2020
Saturday
09:30 AM - 11:00 AM
After School Enrichment
Taught by Rachel Hopkinson
Select
8 available spots
Preschool Builder Class (Age 3-4) - Term 3 2020 (Sat) - Albany Creativity Centre
25/07/2020 - 19/09/2020
Saturday
10:00 AM - 10:45 AM
Preschool
Taught by Carey Misplon
Select
5 available spots
Preschool Builder Class (Age 3-4) - Term 3 2020 (Sat) - Ellerslie Centre
25/07/2020 - 19/09/2020
Saturday
10:15 AM - 11:00 AM
Preschool
Taught by Rachel Hopkinson
Select
8 available spots
Little Builder LEGO® Model Building Class (Age 4-5) - Term 3 2020 (Sat) - Albany Creativity Centre
25/07/2020 - 19/09/2020
Saturday
11:00 AM - 12:00 PM
Preschool
Taught by Carey Misplon
Select
2 available spots
Junior Robotics Class (Ages 5-7) -Term 3 2020 (Sat) - Albany Creativity Centre
25/07/2020 - 19/09/2020
Saturday
11:00 AM - 12:30 PM
Jr. Robotics
Taught by Akshya Ilangovan
Select
5 available spots
Little Builder LEGO® Model Building Class (Age 4-5) - Term 3 2020 (Sat) - Ellerslie Centre
25/07/2020 - 19/09/2020
Saturday
11:15 AM - 12:15 PM
Preschool
Taught by Carey Misplon
Select
8 available spots
Term 3 2020 (Sat) -Motorised LEGO Model Building (Age 5-12) - Ellerslie Centre
25/07/2020 - 19/09/2020
Saturday
11:30 AM - 12:30 PM
After School Enrichment
Taught by Rachel Hopkinson
Select
8 available spots
Motorised LEGO Model Building (Age 5-12) - Term 3 2020 (Sat) - Albany Creativity Centre
25/07/2020 - 19/09/2020
Saturday
01:00 PM - 02:00 PM
After School Enrichment
Taught by Akshya Ilangovan
Select
8 available spots
Term 3 2020 (Saturday) - Junior Robotics Class - Ellerslie Centre
25/07/2020 - 19/09/2020
Saturday
01:00 PM - 02:30 PM
After School Enrichment
Taught by Rachel Hopkinson
Select
8 available spots
Junior Robotics Class Level 2 -Term 3 2020 (Sat) - Albany Creativity Centre
26/07/2020 - 20/09/2020
Sunday
09:15 AM - 10:45 AM
Jr. Robotics
Taught by Akshya Ilangovan
Select
8 available spots
Term 3 2020 (Sun) - Junior Robotics Class - Ellerslie Centre
26/07/2020 - 20/09/2020
Sunday
09:30 AM - 11:00 AM
After School Enrichment
Taught by Rachel Hopkinson
Select
8 available spots
Toddler Builder Class (Age 2-3) - Term 3 2002 (Sun) - Albany Creativity Centre
26/07/2020 - 20/09/2020
Sunday
10:00 AM - 10:45 AM
Preschool
Taught by Carey Misplon
Wait List
Registration full
Preschool Builder Class (Age 3-4) - Term 3 2020 (Sun) - Albany Creativity Centre
26/07/2020 - 20/09/2020
Sunday
10:30 AM - 11:45 AM
Preschool
Taught by Carey Misplon
Select
8 available spots
Little Builder LEGO® Model Building Class (Age 4-5) - Term 3 2020 (Sun) - Albany Creativity Centre
26/07/2020 - 20/09/2020
Sunday
11:00 AM - 12:00 PM
Preschool
Taught by Carey Misplon
Wait List
Registration full
Little Builder LEGO® Model Building Class (Age 4-5) - Term 3 2020 (Sun) - Ellerslie Centre
26/07/2020 - 20/09/2020
Sunday
11:15 AM - 12:15 PM
Preschool
Taught by Carey Misplon
Select
8 available spots
Architecture Around the World - Term 3 (Sat) - Albany Creativity Centre
26/07/2020 - 20/09/2020
Sunday
12:30 PM - 02:00 PM
After School Enrichment
Taught by Carey Misplon
Select
8 available spots
Architecture Around the World - Sunday - Term 3 - Albany Creativity Centre
26/07/2020 - 20/09/2020
Sunday
01:00 PM - 02:30 PM
After School Enrichment
Taught by Carey Misplon
Select
8 available spots
Little Builder LEGO® Model Building Class (Age 4-5) - Term 3 2020 (Sun) - Albany Creativity Centre
26/07/2020 - 20/09/2020
Sunday
01:00 PM - 02:00 PM
Preschool
Taught by Carey Misplon
Select
4 available spots
Term 3 2020 (Sun) - Junior Robotics Class Level 2 - Ellerslie Centre
26/07/2020 - 20/09/2020
Sunday
01:00 PM - 02:30 PM
After School Enrichment
Taught by Rachel Hopkinson
Select
8 available spots
Junior Robotics Class Level 2 -Term 3 2020 (Sat) - Albany Creativity Centre
26/07/2020 - 20/09/2020
Sunday
02:15 PM - 03:45 PM
Jr. Robotics
Taught by Akshya Ilangovan
Select
8 available spots
Junior Robotics Level 2 Class (Ages 7-8) - Term 3 2020 (Sun) - Ellerslie Centre
26/07/2020 - 20/09/2020
Sunday
02:15 PM - 03:45 PM
Jr. Robotics
Taught by Rachel Hopkinson
Select
8 available spots
Advanced Robotics Class (Ages 9-12) - Term 3 (Sun) - Albany Creativity Centre
26/07/2020 - 20/09/2020
Sunday
03:00 PM - 05:00 PM
After School Enrichment
Taught by Ken Hu
Select
8 available spots
Term 3 - Junior Robotics (Monday) - Wentworth Primary
27/07/2020 - 21/09/2020
Monday
03:15 PM - 04:45 PM
After School Enrichment
Taught by Sue Edwards
Select
18 available spots
Term 3 - Junior Robotics Level 2 (Tuesday) - Kristin School
28/07/2020 - 22/09/2020
Tuesday
03:15 PM - 04:45 PM
After School Enrichment
Taught by Max Collins
Select
19 available spots
Term 3 - Junior Robotics Level 1 (Wednesday) - Kristin School
29/07/2020 - 23/09/2020
Wednesday
03:15 PM - 04:45 PM
After School Enrichment
Taught by Zabrina McKenzie, Max Collins
Select
15 available spots
Term 3 - Advanced Robotics Level 2 (Wednesday) - Wentworth Primary
29/07/2020 - 23/09/2020
Wednesday
03:15 PM - 04:15 PM
After School Enrichment
Taught by Max Collins
Select
16 available spots
Term 3 - Little Builder LEGO Model Building (Thursday) - Kristin School
30/07/2020 - 24/09/2020
Thursday
03:00 PM - 04:00 PM
After School Enrichment
Taught by Carey Misplon, Louisa Howard
Select
20 available spots
Term 3 - Advanced Robotics Level 2 (Thursday) - Kristin School
30/07/2020 - 24/09/2020
Thursday
03:15 PM - 04:15 PM
Advanced Robotics
Taught by Zabrina McKenzie
Select
16 available spots

© Copyright 2020 Creative Learning Corporation.
All rights reserved | Contact Us | 904-824-3133