Bricks4Kidz
 
 
Bricks 4 Kidz
New Zealand
0800 LEGO 4 K (534 645)
Bricks 4 Kidz® is devoted to providing an extraordinary atmosphere for children, where we learn, we build, and we play with LEGO® Bricks. Classes are designed to teach the fundamentals of S.T.E.M. (science, technology, engineering and mathematics) education, built around our proprietary model plans, inspired by engineers and architects. At Bricks 4 Kidz, we believe that kids learn best through activities that engage their curiosity and creativity.
   Change Locations    View as Calendar
Schedule
Term 3 - Junior Robotics Class - Forrest Hill School
22/07/2019 - 23/09/2019
Monday
03:00 PM - 04:30 PM
After School Enrichment
Taught by Daniel Baard, Shelley Scheepers
Select
8 available spots
Term 3 - Junior Robotics Class - Stonefields School
22/07/2019 - 23/09/2019
Monday
03:15 PM - 04:45 PM
After School Enrichment
Taught by Julz Swales, Stuart Williams
Select
7 available spots
Term 3 - Advanced Robotics Class - Victoria Avenue School
22/07/2019 - 23/09/2019
Monday
03:15 PM - 04:15 PM
Advanced Robotics
Taught by Melina Weiss
Select
13 available spots
Term 3 - Junior Robotics Class - Wentworth Primary
22/07/2019 - 23/09/2019
Monday
03:15 PM - 04:45 PM
Jr. Robotics
Taught by Kelly Russell
Select
14 available spots
Term 3 - Junior Robotics Class - Milford School
22/07/2019 - 23/09/2019
Monday
03:15 PM - 04:45 PM
After School Enrichment
Taught by Alicia Lie, Kim Magtibay
Select
11 available spots
Term 3 - Master Builders LEGO Model Building Class - Silverdale School
22/07/2019 - 23/09/2019
Monday
03:15 PM - 04:15 PM
After School Enrichment
Taught by Charleigh Harfield, Tom Manning
Select
13 available spots
Term 3 - Master Builder LEGO Building Class - Oteha Valley School
23/07/2019 - 24/09/2019
Tuesday
03:00 PM - 04:00 PM
After School Enrichment
Taught by Mitchel Green, Erin Eastwood
Select
12 available spots
Term 3 - Advanced Robotics Class - Takapuna Primary School
23/07/2019 - 24/09/2019
Tuesday
03:15 PM - 04:15 PM
After School Enrichment
Taught by Melina Weiss
Select
16 available spots
Term 3 - Junior Robotics - Whangaparaoa School
23/07/2019 - 24/09/2019
Tuesday
03:15 PM - 04:45 PM
Jr. Robotics
Taught by Kelly Russell, Olivia Tetley
Select
8 available spots
Term 3 - Advanced Robotics Class - Glamorgan School
23/07/2019 - 24/09/2019
Tuesday
03:15 PM - 04:15 PM
After School Enrichment
Taught by Zane Lamb
Select
11 available spots
Term 3 - Junior Robotics Class - Silverdale School
23/07/2019 - 24/09/2019
Tuesday
03:15 PM - 04:45 PM
After School Enrichment
Taught by Aimee Fergusson
Select
9 available spots
Term 3 - Junior Robotics Class - Oteha Valley School
24/07/2019 - 25/09/2019
Wednesday
03:00 PM - 04:30 PM
Jr. Robotics
Taught by Daniel Baard, Erin Eastwood
Select
5 available spots
Term 3 - Master Builder LEGO Model Building Class - Whangaparaoa School
24/07/2019 - 25/09/2019
Wednesday
03:15 PM - 04:15 PM
After School Enrichment
Taught by Kelly Russell
Select
11 available spots
Term 3 - Advanced Robotics Class - Wentworth Primary
24/07/2019 - 25/09/2019
Wednesday
03:15 PM - 04:15 PM
Advanced Robotics
Taught by Tom Manning
Select
13 available spots
Term 3 - Advanced Robotics Class - Stonefields School
24/07/2019 - 25/09/2019
Wednesday
03:15 PM - 04:15 PM
After School Enrichment
Taught by Melina Weiss, Stuart Williams
Select
3 available spots
Term 3 - Junior Robotics Class - Campbell's Bay School
24/07/2019 - 25/09/2019
Wednesday
03:15 PM - 04:45 PM
After School Enrichment
Taught by Tracy Wang, Reuben Hughes
Select
12 available spots
Term 3 - Master Builders LEGO Model Building Class - Stonefields School
24/07/2019 - 25/09/2019
Wednesday
03:15 PM - 04:15 PM
After School Enrichment
Taught by Darian Mitcheson, Thaufik Probowasito, Fia Jones
Select
4 available spots
Term 3 - Motorised LEGO Model Building Class - Takapuna Primary School
24/07/2019 - 25/09/2019
Wednesday
03:15 PM - 04:15 PM
After School Enrichment
Taught by Mitchel Green
Select
18 available spots
Term 3 - Junior Robotics Class - Victoria Avenue School
24/07/2019 - 25/09/2019
Wednesday
03:15 PM - 04:45 PM
Jr. Robotics
Taught by Julz Swales, Fia Jones
Select
8 available spots
Term 3 - Motorised LEGO Model Building - Forrest Hill School
25/07/2019 - 26/09/2019
Thursday
03:00 PM - 04:00 PM
After School Enrichment
Taught by Mitchel Green
Select
15 available spots
Term 3 - Junior Robotics Class - Chelsea Primary School
25/07/2019 - 26/09/2019
Thursday
03:15 PM - 04:45 PM
After School Enrichment
Taught by Daniel Baard, Nina Woodhall
Select
9 available spots
Term 3 - Junior Robotics Class - Glamorgan School
25/07/2019 - 26/09/2019
Thursday
03:15 PM - 04:45 PM
After School Enrichment
Taught by Jordan Drumm
Select
15 available spots
Term 3 - Master Builder LEGO Model Building Class - Victoria Avenue School
25/07/2019 - 26/09/2019
Thursday
03:15 PM - 04:15 PM
After School Enrichment
Taught by Darian Mitcheson, Fia Jones, Suhayla Ekhlasi
Select
15 available spots
Term 3 - LEGO Model Building Class - Sherwood Primary School
25/07/2019 - 26/09/2019
Thursday
03:15 PM - 04:15 PM
After School Enrichment
Taught by Nathan Longhurst
Select
18 available spots
Term 3 - Advanced Robotics Class - Sherwood Primary School
25/07/2019 - 26/09/2019
Thursday
03:15 PM - 04:15 PM
After School Enrichment
Taught by Zane Lamb
Select
15 available spots
Term 3 - Motorised LEGO Model Building Class - Pinehurst School
25/07/2019 - 26/09/2019
Thursday
03:30 PM - 04:30 PM
After School Enrichment
Taught by Cynthia Wu, Helen McHattie
Select
14 available spots
Term 3 - Advanced Robotics Class - Oteha Valley School
26/07/2019 - 27/09/2019
Friday
03:00 PM - 04:00 PM
Advanced Robotics
Taught by Zane Lamb, Reuben Hughes
Select
11 available spots
Term 3 - Advanced Robotics Class - Milford School
26/07/2019 - 27/09/2019
Friday
03:15 PM - 04:15 PM
After School Enrichment
Taught by Kim Magtibay, Suhayla Ekhlasi
Select
10 available spots
Term 3 - Junior Robotics Class - Takapuna Primary School
26/07/2019 - 27/09/2019
Friday
03:15 PM - 04:45 PM
After School Enrichment
Taught by Aimee Fergusson
Select
18 available spots
Term 3 - Junior Robotics Class - Sherwood Primary School
26/07/2019 - 27/09/2019
Friday
03:15 PM - 04:45 PM
Jr. Robotics
Taught by Curtiss Rollinson
Select
8 available spots
Term 3 - Advanced Robotics Class - Pinehurst School
26/07/2019 - 27/09/2019
Friday
03:30 PM - 04:30 PM
After School Enrichment
Taught by Cynthia Wu, Ethan McKinney
Select
14 available spots
Term 3 - Junior Robotics Class (every Friday) - Pinehurst School
26/07/2019 - 27/09/2019
Friday
03:30 PM - 05:00 PM
After School Enrichment
Taught by Jordan Drumm, Sanja Kondic, Cenedra Waddel
Select
6 available spots
Term 3 - Junior Robotics Class - Kingsway
26/07/2019 - 27/09/2019
Friday
03:45 PM - 05:15 PM
Jr. Robotics
Taught by Kelly Russell, Olivia Tetley
Select
13 available spots
Term 3 - Motorised LEGO Model Building Class - St Michael's Catholic School
29/07/2019 - 23/09/2019
Monday
03:00 PM - 04:00 PM
After School Enrichment
Taught by Darian Mitcheson, Eve Sullivan
Select
9 available spots
Term 3 - Junior Robotics Class (every Monday) - Pinehurst School
29/07/2019 - 23/09/2019
Monday
03:30 PM - 05:00 PM
After School Enrichment
Taught by Erin Eastwood, Jordan Drumm, Lauren Ovenden
Select
7 available spots
Term 3 - Junior Robotics Class (Every Tuesday) - Kristin School
30/07/2019 - 24/09/2019
Tuesday
03:15 PM - 04:45 PM
After School Enrichment
Taught by Jordan Drumm, Alicia Lie, Rizky Venni
Wait List
Registration full
Term 3 - Advanced Robotics Class - Kristin School
31/07/2019 - 25/09/2019
Wednesday
03:15 PM - 04:15 PM
Advanced Robotics
Taught by Kim Magtibay
Select
8 available spots
Term 3 - Junior Robotics Class (Every Wednesday) - Kristin School
31/07/2019 - 25/09/2019
Wednesday
03:15 PM - 04:45 PM
After School Enrichment
Taught by Alicia Lie
Select
6 available spots
Term 3 - Little Builder LEGO Model Building Class - Kristin School
01/08/2019 - 26/09/2019
Thursday
03:15 PM - 04:15 PM
After School Enrichment
Taught by Erin Eastwood, Shelley Scheepers, Tracy Wang
Select
2 available spots
Term 3 - Advanced Robotics Class - St Michael's Catholic School
02/08/2019 - 27/09/2019
Friday
03:00 PM - 04:00 PM
Advanced Robotics
Taught by Melina Weiss
Select
16 available spots

© Copyright 2019 Creative Learning Corporation.
All rights reserved | Contact Us | 904-824-3133 | Request Support Or Share An Idea!